رفوگری فرش
رفوگری فرش

هنر رفوگری

ساده ترین تعریف برای رفوگری را می توان هنر مرمت فرش دانست. حال ممکن است این مرمت ها در انواع مختلف و برای بخش ها و آسیب های متفاوتی انجام شود که بهمین طریق ممکن است نام های دیگری را شامل شود.

فرش ها هم همانند مابقی وسایل منزل نیاز به مراقبت دارند و اتفاقا این لوازم و کالا ها بیشتر از برخی کالاهای دیگر که حتی فکرش را هم نمی کنیم نیاز به مراقبت دارند، در برخی موارد به دلیل عدم استفاده صحیح از شوینده ها، به دلیل عدم استفاده صحیح از فرشٍ به دلیل بی دقتی و سهل انگاری در قرار دادن لوازم منزل روی فرش و بسیاری دلیل دیگر، آسیب هایی به فرش وارد می شود که باید هرجه سریعتر رفع شود تا از آسیب کلی به فرش جلوگیری شود.

تابش نور مستقیم آفتاب به فرش اگر به مدت طولانی باشد می تواند باعث ایجاد فرسودگی در فرش شود و همچنین در بعضی مواقع فرش به دلیل سوختگی هایی ناشی از سیگار، قلیان، پاره شدن و بید زدگی نیز دچار آسیب خواهد شد. مواردی از آسیب های بوجود آمده در فرش را نام بردیم، در این موارد می توان از رفوگری برای حل این مشکلات استفاده کرد. اما رفوگری متخصص و هنرمندی را نیاز دارد که به این فن آشنایی کامل داشته باشد.

نکات مهم در هنگام رفوگری

انتخاب رنگ برای نخ های مورد استفاده از لحاظ رنگ بسیار مهم است و باید کاملا و همسان انتخاب شوند.

نقشه ی فرش در قسمت های آسیب دیده بسیار مهم است و باید قابل پیشبینی باشد تا بتوان آنرا درست مانند قبل از کار درآورد.

در نقاطی که دچار بیدخوردگی شده است روش هایی وجود دارد که در بخش های آینده بیان خواهد شد.
در صورت سوراخ سوراخ شدن فرش ها در فواصل کم، باید این سوراخ ها را بوسیله ی نخ های همرنگ با زمینه از بین برد.
یک رفوگر ماهر در زمینه ی رنگرزی هم مهارت بالایی دارد.
کارخانه قالیشویی شمال شهر با بیش از سه دهه تجربه در زمینه شستشو و مرمت انواع فرش دستباف ، ماشینی ، تابلو فرش و چندین شعب مختلف در سطح استان تهران و با کادری متخصص و مجرب آماده خدمت رسانی به شما عزیزان میباشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.